Vše o OSB deskách

Stavíte dřevostavbu? Hledáte vhodný materiál pro podlahu chaty nebo podklad pro asfaltové šindele? To co hledáte jsou OSB desky. OSB desky jsou nejpoužívanější a nejprodávanější stavební desky, které mají široké možnosti použití. OSB desky byly vyvinuty na severoamerickém kontinentu v padesátých letech jako plnohodnotná náhrada za dražší a v té době nedostatkové ostatní stavební desky, zejména překližky. V USA a Kanadě jsou OSB desky využívány pro dřevostavby všeho druhu a je zajímavostí, že americký trh v současnosti spotřebuje cca 65% celosvětové produkce OSB desek. Obliba a popularita dřevostaveb roste i ve skandinávských a dalších evropských zemích, jako i v ČR, pro jejich jednoduchou, rychlou výstavbu a velkou variabilitu.

Vlastnosti OSB desky

OSB desky jsou třívrstvé konstrukční desky na bázi dřeva z lisovaných plochých štěpek převážně borového dřeva, které jsou k sobě vzájemně kolmě lepené. Díky tomu dosahují OSB desky vysoké pevnosti a nosnosti. OSB desky neobsahují přirozené vady dřeva, jako jsou suky a praskliny. Charakteristický vzhled desek umožňuje vyniknout přirozené struktuře a barvě dřeva. Desky tak mohou být využity jako pohledové a otevírají nové možnosti designu interiéru. OSB desky se dají řezat, vrtat, brousit, mořit, lakovat a natírat stejně jako masivní dřevo. Lze je i omítnout a nanést tak na ně i omítku či obklady, je však potřeba použít speciální lepící a stěrkové tmely. OSB desky se vyrábí s kolmou hranou nebo s pero-drážkou. Typ s perem a drážkou umožňuje OSB desky snadno, přesně a pevně spojit. Perodrážkové OSB desky se používají pro podlahové konstrukce, obklady šikmin, obklady stěn a pro všechny konstrukce, kde je vyžadován pevný a přesný spoj. OSB desky s kolmou hranou se nejčastěji využívají pro opláštění trámových konstrukcí, při tvorbě sendvičových panelů, jsou vhodné i pro tesařské a truhlářské práce. V neposlední řadě se využívají jako bednění při betonářských pracích, dočasné oplocení a uzavření staveniště a krytí otvorů v budovách při rekonstrukcích.

Výhody OSB desek

  • OSB desky mají dobrý tepelný odpor
  • dobrá požární odolnost ( klasifikace C1 = těžce hořlavé)
  • jsou zdravotně nezávadné
  • velmi dobrá opracovatelnost
  • velké formáty umožňují méně spojú a tím i méně akustických a tepelných ztrát
  • široké spektrum použití a využití
  • velmi dobrá dostupnost

Běžně se nabízejí OSB desky 3/N, tedy do prostředí s mírnou vlhkostí a nebroušené. Na přání lze dodat i OSB desky broušené. Námi nabízené OSB desky jsou v provedení Superfinish Eco, při jejich výrobě nebylo použito formaldehydů. Proto jsou deklarovány jako ekologické a předurčeny pro výstavbu dřevostaveb, ekologických a nízkoenergetických pasivních domů.

Přečtěte si další články z naší stavební poradny:


© 2018 StavbaOnline.cz
Pro Váš pohodlný nákup využíváme soubory cookie. Procházením e-shopu potvrzujete, že jste se seznámil s tím, co cookie jsou a jak je můžete odmítnout. OK, ROZUMÍM