Jak správně udělat podlahu - část.2

V minulém článku jsme si popsali skladbu lehké podlahy, tedy podlahy tvořené s použitím podlahových desek, bez nutnosti betonování. Dnes se budeme podrobněji věnovat druhému typu podlahy, tedy lité těžké podlaze. Ta má svoje specifika, výhody i nevýhody, v následujícím článku si o nich povíme více.

Proč těžkou podlahu

Hlavní výhodou těžké podlahy je její vysoká pevnost a nosnost a větší útlum kročejového hluku oproti lehké podlaze. Nevýhodou je trošku složitější pokládka a větší zatížení konstrukce domu.

A jak na těžkou podlahu

Podkladní vrstva podlahy

Základem musí být rovná podkladní vrstva podlahy. Té docílíme použitím vhodné vyrovnávací stěrky či do roviny srovnaným zhutněným podsypem. Poté nainstalujeme po celém obvodu místnosti okrajové pásky. Zde je nutné zdůraznit jejich význam - spousta stavitelů se mylně domnívá, že pokud tvoří podlahu v přízemí nebo nad neobydlenou místností, není potřeba řešit útlum kročejového hluku. Vždy je však potřeba aplikovat minimálně okrajové pásky (například Isover N/PP), které zamezí přenosu hluku do svislých stěn, v opačném případě se hluk přenáší do svislých stěn a těmi se šíří do celé konstrukce domu! Hluk se tedy může objevit i na poměrně vzdáleném místě od dotyčné podlahy. Okrajové pásky musí být vyšší než plánovaná výška celé skladby podlahy včetně betonové vrstvy.

Izolace podlahy

Izolace podlahy Poté pokládáme samotný izolant, tedy polystyren či minerální vatu. Pokud tvoříme podlahu v patře, je nezbytné použít izolant vhodný pro útlum kročejového hluku. V případě polystyrenu jsou to Styrofloor T4 nebo EPS T 4000, v případě vaty Isover N nebo Rockwool Steprock ND.

Na izolant je vhodné celoplošně položit PE fólii, kterou vytáhneme až nad okrajové pásky (přebývající část folie i podlahových okrajových pásků po zalití betonem odřízneme). Jednotlivé pásy fólie k sobě lepíme páskou, doporučujeme přesahy cca 10cm. Fólie zamezí průniku záměsné vody z betonu či anhydridu do izolantu.

Beton nebo anhydrit?

Poté již lijeme beton či anhydit. Doporučná tloušťka je minimálně 50mm betonu a 40mm anhydritu (přesněji doporučí projektant). Beton se častěji používá do podlah průmyslových objektů, anhydrit je vhodnější do bytových prostor a obzvláště je vhodný jako krycí vrstva pro podlahové vytápění vzhledem k snadnější aplikaci a rychlejšímu prohřátí. Anhydrit má i menší objemovou hmotnost a v porovnání s betonem méně zatěžuje konstrukci stavby.

Finální podlaha

Jak udělat podlahu Na finální betonovou či anhydritovou podlahu již pokládáme finální pohlahovou krytinu, tedy koberec, linoleum či plovoucí podlahu (samozřejmě s použitím vhodné akustické podložky). Můžete použít například kvalitní palubky nebo laminátové plovoucí podlahy Kaindl Clic Loc. 

Laminátové plovoucí podlahy se staly velmi výrazným a takřka nepostradatelným prvkem při řešení otázky podlahové krytiny. Výběr je na trhu opravdu široký, ale přiznejme si, že většina z nás bude hledat podlahu kvalitní a při tom za přijatelnou cenu. Jednou z variant, splňujících tyto požadavky, jsou bezesporu laminátové plovoucí podlahy Kaindl Clic Loc, o kterých se dá s čistým svědomím prohlásit, že bezezbytku naplňují podstatu rčení „Za málo peněz hodně muziky“. Většina barevných odstínů laminátových plovoucích podlah Kaindl Clic Loc je dostupná do 5 pracovních dnů a na StavbaOnline.cz je nyní můžete zakoupit ve výhodné cenové akci.

Mohlo by vás zajímat:


© 2018 StavbaOnline.cz
Pro Váš pohodlný nákup využíváme soubory cookie. Procházením e-shopu potvrzujete, že jste se seznámil s tím, co cookie jsou a jak je můžete odmítnout. OK, ROZUMÍM