Jak postavit pergolu

Jak postavit pergolu Pergola je velmi moderním prvkem zahradní architektury, který vás ochrání před žhavými slunečními paprsky a nebo nechtěným pohledy sousedů :) Nejen že zkrášlí vaši zahradu, ale získáte tak i skvělé místo pro volný čas a relaxaci. Pro svou nenáročnost zvládne postavit pergolu opravdu každý svépomocí a většinou si vystačíme s běžným elektrickým nářadím. Celková plocha by měla vycházet z předpokládaného počtu osob, ale rozhodně nic nepokazíte velikostí 5 x 5 m. Nebojte se, že prostor pergoly bude veliký, uvažujte, že tam bude postaven gril a zahradní nábytek. 

Z čeho postavit pergolu

Nejpoužívanějším materiálem pro stavbu pergoly jsou dřevěné KVH hranoly, které použijeme na podpory a vodorovně uložené krokve. Rozměry jednotlivých prvků volíme podle zamýšlené velikosti pergoly a jejímu zatížení. Pro podpory jsou vhodné KVH hranoly o rozměrech 10 x 10 cm popř. 12 x 12 cm. Tyto KVH hranoly jsou snadno dostupné a zaručí dostatečnou stabilitu celé pergoly.

Základy pergoly

Pergola by měla stát na pevném základu, proto jednotlivé podpory kotvíme buď do betonu, nebo použijeme v dnešní době rozšířené zemní vruty. Kotevní prvky jako patky nebo trny jsou běžné v každém železářství. Pokud se rozhodnete pergolu postavit na betonové terase, použijte kotevní pouzdro do betonu nebo vhodný typ hmoždinek upevněných do připravených otvorů v podlaze.

Podlaha pergoly

Jako podlahu doporučujeme terasová prkna nebo Cetris desky v různém barevném provedení. Následnou montáží ohoblovaných a natřených jednotlivých podpor a krokví dostaneme základní tvar pergoly. Jako spojovací materiál použijeme vruty do dřeva. Pro spojení kotevních prvků a podpor je vhodné použít vruty se šesti-hranou hlavou průměru 8mm.

Střecha pergoly

Dalším důležitým faktorem je střecha. Je potřeba hned na začátku rozhodnout, zda bude průsvitná nebo neprůhledná. Pro neprůhlednou střechu použijte OSB desky a asfaltové šindele nebo lehkou plechovou krytinu. Zvolením průsvitné varianty mějte na paměti, že v našich zeměpisných šířkách bývá dost sněhu. Proto věnujte zvýšenou pozornost zatížení jednotlivých typů materiálů. Pokud je pergola součástí domu a je kotvena do stěny nezapomeňte při montáži dodržet sklon střechy, a to alespoň minimální sklon 3%. Samozřejmostí je také dle typu střechy vhodný okapový systém.

Praktický tip: Nezapomeňte na jižních terasách zastínit stěny. Různé rolety a markýzy Vás budou chránit před přílišným množstvím slunce a tepla.

Na co si při stavbě pergoly dát pozor

Nakonec bych se rád zmínil o povrchové úpravě. Nezapomeňte jednotlivé dřevěné díly natřít, naimpregnovat, namořit, nalakovat nebo jakkoliv povrchově ošetřit. Rozhodnutí, jakou ochranu použít nechám na Vás, rozhodně na ní nešetřete. 

Budete na pergolu protřebovat

Trapézový plech SAT18N

Trapézový plech SAT18N
Běžně: 180 Kč/m2
Vaše cena: 162 Kč/m2
 
»  Do eshopu

Šindele KERABIT SBS Joker

Šindele KERABIT SBS Joker
Běžně: 275 Kč/m2
Vaše cena: 218 Kč/m2
 
»  Do eshopu

OSB desky Kronospan

OSB desky Kronospan
Běžně: 79 Kč/m2
Vaše cena: 75 Kč/m2
 
»  Do eshopu

KVH hranoly

KVH hranoly
Běžně: 275 Kč/bm
Vaše cena: 32,80 Kč/bm
 
»  Do eshopu

Okapový systém Niagara

Okapový systém Niagara Běžně: 435 Kč/ks
Vaše cena: 395 Kč/ks
 
»  Do eshopu

Střešní latě impregnované

Střešní latě impregnované Běžně: 53 Kč/ks
Vaše cena: 47 Kč/ks
 
»  Do eshopu


© 2018 StavbaOnline.cz
Pro Váš pohodlný nákup využíváme soubory cookie. Procházením e-shopu potvrzujete, že jste se seznámil s tím, co cookie jsou a jak je můžete odmítnout. OK, ROZUMÍM