Jak na zateplení půdy

Jak na zateplení půdy Zateplení podlahy půdy je jednoduchým a velmi efektivním, bohužel však často opomíjeným řešením tepelné izolace domu zaručujícím značnou úsporu energií. Díky nedostatečné či zcela chybějící izolaci střechy či stropu uniká velké množství tepla a tedy i vašich finačních prostředků vynakládaných na vytápění domu. V následujícím článku se zaměříme na velmi jednoduché a přitom účinné zateplení podlahy půdy.

Teplo, jak všichni asi dobře víme, stoupá vzhůru. V případě, že máme dostatečně zateplenou střechu novostavby či nově zrekonstruovaného objektu, je vše v pořádku a izolace zabraňuje úniku tolik drahoceného tepla. V opačném případě nám teplo uniká nezateplenou konstrukcí střechy a dochází k výrazným ztrátám, což asi málo kdo z nás chce. Tyto ztráty můžeme eliminovat zateplením šikmin střechy. Pokud však půdní prostor není obývaný, stačí zateplit podlahu půdy. Nabízí se několik možností, popíšeme si nejběžnější z nich.

Zateplení nepochozí půdy

zateplení půdyJe třeba zvážit, pro jaké další účely chceme půdu v budoucnu využívat. Pokud na půdu nechodíme a nebude tedy pochozí, je možné použít nejjednodušší a zároveň nejlevnější způsob zateplení půdy. Na podlahu půdy volně položíme tepelnou izolaci, nejčastěji ekonomicky výhodnou skelnou vatu v rolích, například Isover Domo, Knauf Classic 039 nebo Izoroll Profi 39, které mají naprosto shodné tepelně izolační parametry. Nesmíme však zapomenout na parotěsnou folii, např.: Jutafol N 110, která zabrání průniku nežádoucí vlhkosti do izolace. Pozor, parotěsnou folii položíme na podlahu před pokládkou izolace! Důkladně ji k sobě lepíme kvalitní páskou, stejně tak u stěn, kde ji můžeme případně i dotmelit, abychom zabránili průniku vzdušné vlhkosti do izolace. Volně položenou izolační minerální vatu doporučujeme zakrýt difuzní folií, která zabraňuje pronikání prachu do izolace, zamezuje tedy její degradaci a tím prodlužuje její životnost.

Jakou tloušťku tepelné izolace?

Ještě si něco řekněme o vhodné tloušťce izolace. Neexistuje univerzální doporučení vhodné tloušťky tepelné izolace, tu vám doporučí váš projektant na základě posouzení celé stavby. Obecně však lze říci, že efektivní zateplení půdy provedeme izolací tloušťky minimálně od 140 mm, lépe 180-200 mm. Nezřídka se používá zateplení tloušťkou i 300 mm. Obecně platí, že čím silnější izolaci použijeme, tím lepšího zateplení půdy a tedy i úspory energií na vytápění docílíme. Doporučujeme pokládku dvou slabších vrstev izolace. Vznikne nám tak dokonalé překrytí spár, čímž zamezíme i minimálním ztrátám a prostupům tepla.

Zateplení pochozí půdy

Chceme-li podlahu zachovat pochozí a půdu tak využívat například pro uskladnění sezonních věcí, nabízí se jednoduché řešení v podobě zateplení podlahy podlahovým polystyrenem a jeho překrytí pochozí podlahou, nejčastěji tvořenou z OSB desek. Použijeme podlahový polystyren EPS 100 S, který položíme plošně po celé podlaze, opět doporučíme dvě tenší vrstvy z důvodu překrytí spár. Stejně jako u vaty je vhodné uvažovat o tloušťce polystyrenu minimálně nad 140 mm, optimálně cca 200 mm nebo i více. Použitím menší tloušťky můžeme jednorázově při nákupu ušetřit pár tisícíkorun, které se však během jedné až dvou topných sezon vrátí a dalších několik let silnější izolace zvyšuje úspory energií a urychluje návratnost investice do zateplení.

Na polystyren můžeme položit například OSB desky, které jsou pro tento účel nejpoužívanější. V případě, že chceme polystyren pokrýt celistvou podlahou, doporučujeme použít OSB desky s perodrážkou pro přesné spojení. U stěn je potřeba dodržet cca 10 mm dilatační spáru. Plánujeme-li v budoucnu půdní prostor přeměnit na obytný, tak OSB desky k sobě v místech pera a drážky jen srazíme a nelepíme. Můžeme tím pádem tuto podlahu a zateplení kdykoliv rozebrat a odstranit a řešit nosnou konstrukci obytného podkroví. Pokud nepotřebujeme půdní prostor momentálně využívat celý a stačí nám jen část, nemusíme tvořit celoplošnou podlahu a můžeme z desek či širších prken utvořit jen „cestičky“ například k výlezu na střechu, k anténě a podobně. Samotný polystyren totiž není pochozí.

Popsali jsme si nejběžnější, nejjednodušší a v zásadě i nejlevnější řešení zateplení neobytné půdy. Budete-li mít další dotazy k této problematice, kontaktujte nás emailem či na infolince, rádi vám poradíme.

Akce na minerální vatu pro zateplení půdy

 • od 30,20 Kč
  za m2 včetně DPH
   
  Isover Domo je kvalitní tepelná izolace v rolích určená pro zabudování do konstrukcí zavěšených pohledů, k izolaci d...
 • od 27,60 Kč
  za m2 včetně DPH
   
  Knauf Insulation Classic 039 je tepelná izolace v rolích určená pro zabudování do konstrukcí zavěšených pohledů, k i...
 

Přečtěte si další články z naší stavební poradny:


© 2018 StavbaOnline.cz
Pro Váš pohodlný nákup využíváme soubory cookie. Procházením e-shopu potvrzujete, že jste se seznámil s tím, co cookie jsou a jak je můžete odmítnout. OK, ROZUMÍM