5 nejčastějších otázek k OSB deskám

OSB desky

1) Na co OSB desky použít?

S troškou nadsázky se dá říci, že OSB desky je možné použít na cokoliv. Nejčastěji jsou z OSB desek stavěny dnes tolik oblíbené dřevostavby, kde jsou desky OSB použity nejen na opláštění stěn, ale jsou z nich zhotoveny i podlahy. Dále je možné OSB desky použít na záklop střechy, stavbu příček různých přístřešků a domků na nářadí, můžete je použít na střechu jako podklad pod asfaltové šindele na pergolu či garážové stání apod. Dále se uplatní jako materiál pro zhotovení bednění například při betonování, můžete je použít jako dočasné vyplnění stavebních otvorů na stavbě (například ještě nedokončených oken), výplně regálů ve skladu, prostě a jednoduše OSB desky najdou uplatnění téměř všude.

2) OSB desky jsou jen do vlhka?

Technické označení OSB desek 3/N znamená, že desky je možné použít do prostředí se zvýšenou vlhkostí. Tedy například do sklepů, do podhledů nevytápěných místností a všude tam, kde hrozí kondenzace vlhkosti. Ta deskám nevadí. Často se nás ptáte, zda můžete desky použít na stavbu například psí boudy, na kterou bude pršet a sněžit. Na tyto účely nejsou OSB desky 3/N vhodné, výrazně to zkracuje jejich životnost. Pokud je i přesto chcete pro tyto účely použít, je potřeba je důkladně ošetřit venkovním lakem či lazurou, aby byly desky chráněny proti povětrnostním vlivům. Nicméně i tak platí, že na stavbu domků na nářadí, psí boudy, dětských zahradních domků apod. jsou vhodnější například palubky z masivu, které se také namoří lazurou a vydrží mnohem déle.

3) Podlaha z OSB desek

Jednou z nejčastějších otázek je "Jaké OSB desky mám použít na podlahu a jak má celková skladba vypadat?". Nedá se jednoznačně a paušálně odpovědět a poradit, popíšeme si však dvě nejčastější a nejzásadnější skladby podlah.

a) Podlaha v neobytné místnosti

Pokud potřebujeme například na půdě vytvořit novou podlahu na nosných trámech, půda není obydlena a jdeme na půdu párkrát do roka pro sezóní věci, tak stačí položit jednu vrstvu OSB desek. Obecně platí, že pokud jsou trámy od sebe nejběžněji cca 80-90 cm, tak stačí pro tyto účely použít OSB desky tloušťky minimálně 15mm, lépe 18mm. Pokud jsou trámy od sebe vzdáleny více než 100 cm, tak použijeme minimálně OSB desky tl.22mm, lepším (pevnějším) řešením je použít 2x OSB desky tl.12mm, položených tzv. křížem na vazbu. Více o této aplikaci v dalším odstavci.

b) Podlaha v obytných místnostech

Podlahu v obytných a trvale užívaných místnostech je potřeba udělat přeci jen trošku pevnější a v případě podlahy v patře je potřeba podlahu i odhlučnit, aby se nepřenášel kročejový hluk do spodních místností. Popíšeme si tedy podlahu v přízemí i v patře.

V přízemí není potřeba řešit kročejový hluk. Pokud je stávající podlaha tvořena například původními prkny nebo jsme odstranili celou skladbu původní podlahy, tak je potřeba zvážit, zda chceme podlahu jen srovnat nebo ji chceme i zateplit. Pokud chceme podlahu i zateplit, je potřeba počítat s určitým prostorovým navýšem podlahy. Musíme totiž na stávající podklad položit izolant (tedy polystyren nebo vatu) a na izolaci položíme dvouvrstvě křížem na vazbu OSB desky s perodrážkou. Tím se dostáváme ke dvou velmi častým dotazům "Co je to křížem na vazbu" a "Musím na podlahu použít OSB desky s perodrážkou?". OSB desky dvouvrstvě na vazbu pokládáme tak, že položíme celoplošně první vrstvu, uděláme tedy celistvou podlahu a další vrstvu pokládáme tak, aby desky byly otočeny o 90 stupňů a spáry jednotlivých vrstev podlahy jsou kolmo na sebe. Díky tomu je podlaha pevnější. Určitě desky k sobě prošroubujte vruty a ideální je dvě vrstvy podlahy k sobě celoplošně lepit disperzním lepidlem. Tím je docíleno maximální pevnosti podlahy a hlavně lepení zabraňuje i minimálnímu pohybu a průhybu desek a tedy případnému vrzání podlahy! Určitě na podlahu použijte OSB desky s perodrážkou, protože OSB desky s rovnou hranou nejdou k sobě napojit. 

Podlahu v podkroví vytvoříme defacto stejně, jen je potřeba použít i zmíněnou kročejovou izolaci. Pokud ještě nemáme v podkroví zhotovenou žádnou podlahu a jsou zde jen nosné trámy, tak na tyto položíme první vrstvu OSB desek, na ně položíme kročejovou vatu (např. Isover T-P nebo Rockwool Steprock HD) a na izolaci položíme opět dvouvrstvě křížem na vazbu OSB desky. Celý systém je jako plovoucí, tedy do nosných trámů kotvíme jen tu první podlahu (záklop), vata i OSB desky na vazbu jsou položeny volně a nekotví se! Je potřeba také dodržet dilatici u stěn cca 10mm.

4) OSB desky a jejich alternativy

Velmi častou otázkou je, zda se dají OSB desky nahradit levnějšími deskami, například QSB deskami, Durelis deskami apod. V podstatě ano, ale... OSB desky jsou vyráběny z poměrně velkých dřevěných štěpků, které jsou k sobě velkým tlakem slisovány a slepeny v několika vrstvách. Zmíněné QSB desky a Durelis desky jsou vyráběny podobně, ovšem z výrazně menších štěpků. OSB desky tedy mají větší pevnost, pružnost a celkovou odolnost. QSB desky a Durelis desky jsou tedy převážně předurčeny pro svislé opláštění stěn. Můžete je samozřejmě použít i na podlahu, obecně však platí, že pokud chceme docílit stejné pevnosti desky, tak například oproti OSB desce tl.15mm musíme použít QSB desku o řád silnější, tedy tl.18mm a tím se smazává cenová výhoda QSB desek.

5) Jsou OSB desky všechny stejné?

Nejsou. Laik sice řekne "OSB deska jako OSB deska", ale není tomu tak. Na trhu jsou značkové kvalitní OSB desky předních výrobců Kronospan, Egger, Kronoply apod. Ale také různé "no name" dovozové desky z Polska, Ukrajiny, Rumunska apod. Ty bodují hlavně cenou, ovšem kvalita výrazně pokulhává. Rozdíl je nejen v kvalitě desky, tedy v povrchové úpravě, kdy z desky se loupou třísky, ale hlavně v použití lepidel, pomocí kterých jsou desky vyráběny! Vždy by jsme měli zvážit, na co OSB desky chceme použít. Pokud z desek chci stavět dřevník, dočasně na pár týdnů chci zabenit otvory na stavbě, tvořím bednění pro beton atd, tak samozřejmě i tyto horší desky pro tyto účely stačí. Ovšem pokud z desek stavíme dřevostavbu, ve které budete vy i vaše děti bydle desítky let, pokud v bytě či domě tvořím novou podlahu, prostě pokud desky používám pro obytné místnosti tak jednoznačně preferujte kvalitu.

Přejít do kategorie OSB desky >


© 2018 StavbaOnline.cz
Pro Váš pohodlný nákup využíváme soubory cookie. Procházením e-shopu potvrzujete, že jste se seznámil s tím, co cookie jsou a jak je můžete odmítnout. OK, ROZUMÍM