Jak vybrat minerální vatu

Chystáte se na rekonstrukci vašeho domu či stavíte dům nový? Určitě budete rešit, jakou tepelnou izolaci použít a která bude ta pravá pro vaše řešení. Proto čtetě dál, dozvíte se jak se minerální vaty dělí a v čem jsou jejich výhody či nevýhody.

Minerální vaty - rozdělení

Minerální izolace, neboli tepelně izolační vaty rozlišujeme na skelné vaty, které se dodávají v rolích a na čedičové vaty, které dostanete jako desky, často se jim říká deskové vaty.

Skelné vaty v rolích

minerální vata Izoroll Profi 39 Skelné vaty v rolích využijete do všech nezatížených a nepochůzích konstrukcí. jakou jsou izolace šikmých stěn, mezi krokve, do dutin a mezer, stropních podhledů a do roštů lehkých podlah. Skelné izolační vaty vynikají svou lehkou opracovatelností, snadno se řežou a lehce je tak upravíte na vámi požadovaný rozměr. Nejprodávanější skelnou vatou v rolích je Isover Domo a Knauf Classic 039. Isover Domo a Knauf Classic 039 jsou oblíbené díky velmi dobré kvalitě, dlouhé životnosti a skvělým tepelně izolačním vlastnostem. Jako další velkou výhodu Isoveru Domo a Knaufu Classic 039 musíme zmínit jejich dostupnost, v podstatě je můžete mít okamžitě, většina našich odběrních míst je má skladem ihned k odběru.

Stejně kvalitní vatou totožných tepelně izolačních parametrů je i skelná vata Izoroll Profi 39. Ikdyž má stejné izolační vlastnosti jako zmíněné Isover Domo a Knauf Classic 039, je o něco levnější. Důvodem nižší ceny může být jen fakt, že firmy Isover a Knauf jsou nejznámějšími a řekněme nejprestižnějšími výrobci izolačních vat. Pokud máte maximální nároky na tepelnou izolaci, pak vám doporučujeme jednu z nejlepších skelných izolačních vat na trhu - Unirol Profi. Díky perfektními tepelným vlastnostem je vhodná i pro nízkoenergetické a pasivní domy. Investice do této velmi kvalitní vaty se vám brzo vrátí v podobě úspor na nákladech za vytápění a energiích.

Čedičové deskové vaty

minerální vata desková Čedičové deskové vaty se hlavně používají na tepelnou izolaci vnitřních prostor, příček, ale i pro zateplení obvodových plášťů budov. Jednou z nejžádanějších čedičových vat je Isover Orsik, který vás zaujme svým poměrem cena/výkon. Isover Orsik je obzvláště vhodný pro tepelnou izolaci sádrokartonových příček, dále pak do předsazených stěn a mezi krokve.

Ještě lepší tepelně izolační schopnosti vám poskytne Isover Uni. Má stejné možnosti využití jako Isover Orsik, ale získáte s ním ještě lepší tepelné parametry. Isover Uni můžete použít i do tzv. provětrávaných fasád, což je zateplení obvodového pláště budovy za použití předsazeného roštu, do kterého se vkládá izolant, například zmíněný Isover Uni nebo i Rockwool Superrock (dříve Airrock LD).

Zateplení fasády minerální vatou

Minerální vaty můžete také využít při zateplení fasády, tzv. kontaktní zateplení fasády. Přímo na vaši původní fasádu připevníte izolant, tedy polystyren nebo fasádní vatu. Mezi nejprodávanější fasádní minerální vaty patří Isover TF, Isover TF Profi a Nobasil FKD. Postup při kontaktním zateplení fasády je takový, že fasádním lepícím tmelem nebo pěnou nalepíte izolant a ukotvíte pomocí natloukacích hmoždinek. Poté je potřeba celý povrch přestěrkovat pomocí stěrkového tmelu a do nej vložit (vmáčknout) perlinku neboli armovací tkaninu. Poté po zaschnutí povrch opět přestěrkujeme finální vrstvou. Na takto připravený povrch pak naneseme finální omítku.

Doufáme, že vám tento článek trošku osvětlil pojem minerálních tepelně izolačních vat a pomohl vám při výběru té nejvhodnější pro vaše řešení. Pokud se chcete dovědět více o zateplení fasád, přečtěte si náš článek Jak na fasádu

Přečtěte si další články z naší stavební poradny:


© 2018 StavbaOnline.cz
Pro Váš pohodlný nákup využíváme soubory cookie. Procházením e-shopu potvrzujete, že jste se seznámil s tím, co cookie jsou a jak je můžete odmítnout. OK, ROZUMÍM